به نام پروردگار
منشور اخلاقی انجمن بنیاد فرهنگی فرهود
با توجه به رابطة متقابل اخلاق با فرهنگ و جامعه و نیز مسئولیت انسانی و معنوی از تمام کسانی که داوطلبانه عضویت بنیاد فرهنگی فرهود را می پذیرند خواسته می شود در تمام عرصه های زندگی خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی به معیارهای اخلاقی و اصول دوازده گانه بنیاد به شرح زیر پایبند باشند :

اصل یکم : احترام به قانون
اعضای انجمن باید به قوانین مصوب و جاری کشور ایران احترام بگذارند در اجرای کامل آنها بکوشند و درصورتی که ماده ای قانونی را خلاف منافع ملی یا شأن انسانی می دانند نظر خود را از طریق بنیاد اعلام کنند.

اصل دوم : احترام به حقوق بشر
لازم است اعضای انجمن به منشور بین المللی حقوق بشر که دولت ایران نیز آن را تصویب و قبول کرده است احترام بگذارند از مفاد آن دفاع کنند و بکوشند تا قوانین و مقررات کشور و روند اجرای آنها با این منشور سازگار باشد.

اصل سوم : احترام به آزادی های فردی و اجتماعی
اعضای انجمن متعهد می شوند به آزادی های منظورشده در قانون احترام بگذارند و بکوشند تا این آزادی ها در تمام زمینه های اجتماعی و فرهنگی کشور رعایت شود.

اصل چهارم : پذیرش مفاد این منشور
اعضای انجمن می پذیرند که پایگاه فرهنگی همة اقوام و گروه های نژاد ی پایبند به آیین ها اسطوره ها زبان و آداب و رسوم پارسی را در هر جای جهان به ویژه در پهنة ایران کهن محترم شمارند.

اصل پنجم : ایران محوری
لازم است اعضای انجمن از هرگونه خرافه گرایی، قومیت محوری ) حتی جانب داری از قومیت شخصی ( برتری طلبی و اظهارنظر متعصبانه در رسانه ها و فضای مجازی به سود یا زیان یک گروه که به طور مستقیم یا غیرمستقیم موجب ارتقای فضای تجزیه طلبی می شود بپرهیزند.

اصل ششم : احترام به اعتقادهای دینی
اعضای انجمن تمام ادیان و باورهای معنوی افراد و گروه ها را گرامی می دارند به حقوق و آزادی های دینی و فرهنگی آنان احترام می گذارند و از هرگونه تعصب و تکفیر اجتناب می کنند.

اصل هفتم : ترویج هویت ملی و اصالت اجتماعی و فرهنگی
لازم است اعضای بنیاد در همه حال از هویت ایران فرهنگی دفاع کنند و در شناساندن آن بکوشند. بر این اساس باید به جست وجو و بیان حقیقت حفظ بی طرفی، داوری بر مبنای استدلال های علمی تأکید بر خردورزی و ارتقای فرهنگ و تعهد اجتماعی پایبند باشند.

اصل هشتم : تعهد به اخلاق حرفه ای
اعضای انجمن در هر حرفه ای که خدمت می کنند باید به اصول اخلاقی آن پایبند باشند و معیارهای اخلاقی آن را رواج دهند.

اصل نهم : پایبندی به رفتارهای اخلاقی
اعضای انجمن متعهد می شوند در همه حال به رفتارهای اخلاقی مانند راستگویی وفای به عهد درستکاری رعایت انضباط داشتن وجدان کاری و احترام به دیگران پایبند باشند.

اصل دهم : خودداری از رفتارهای خلاف اخلاق
اعضای بنیاد متعهد می شوند از رفتارهای خلاف اخلاق به ویژه دروغگویی ریاکاری مردم فریبی خودمحوری رشوه خواری کم کاری و بی توجهی به حقوق دیگران بپرهیزند.

اصل یازدهم : احترام به ضوابط و مقررات بنیاد
لازم است اعضای انجمن به اساس نامه آیین نامه ها سیاست ها خط مشی ها مقررات و اصول اخلاقی بنیاد احترام بگذارند آنها را رعایت و ترویج کنند و همواره موجب کسب آبرو و افتخار برای بنیاد و حسن شهرت آن باشند.

اصل دوازدهم : دفاع از حقوق و اهداف بنیاد
اعضای بنیاد متعهد می شوند از حقوق قانونی دیگر اعضا در چارچوب هدف های انجمن دفاع کنند برای تحقق هرچه بیشتر آنها بکوشند در برابر اجرای اصول این منشور اخلاقی مسئولیت پذیر باشند و موارد احتمالی نقض آن را از سوی دیگر اعضا به انجمن منعکس کنند.

این بنیاد  از سال 1354 فعالیت خود را آغاز کرده است و درسال 1395 به ثبت رسمی رسیده است. هدف اصلی این بنیاد ، ارتقا سطح فعالیت های پژوهشی و فرهنگی می باشد. استفاده از تجربیات دانش ‌آموختگان و علاقه‌مندان به علوم پژوهشی برای افزایش سطح معلومات جامعه، ارتقاء سطح دانش و بینش عمومی، تلاش برای سازماندهی دانش‌آموختگان و دست‌پروردگان دکتر داریوش فرهود در مراکز آموزشی وابسته از جمله اهداف این بنیاد می باشد.

اطلاعات تماس

  تهران، میدان ولی عصر، ضلع جنوبی بلوار کشاورز، شماره 22

  02188908447

  farhud@sina.tums.ac.ir

  09999921317

  شنبه تا چهارشنبه

اشتراک در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه بنیاد دکتر فرهود، از آخرین خبر ها مطلع شوید.

Please enable the javascript to submit this form